Manyetik Parçacıkla Muayene

Ferromanyetik malzemelerin yüzey ve yüzey–altı süreksizlikleri tespit edilir. Bu süreksizliklerin muayene yüzeyine açık olması gerekmez. Bununla birlikte, bu yöntemin hata tespit hassasiyeti derinlik ile azalmaktır.

Manyetize edilmiş ferromanyetik malzemelerdeki süreksizlikler kendi etraflarında manyetik kaçak akı oluşturur. Muayene yüzeyine ferromanyetik tozlar serpilirse, bu tozlar kaçak akılar tarafından çekilerek süreksizlikler üzerinde toplanır. Böylece süreksizliklerin yerleri tespit edilebilir.

Bu yöntem ferromanyetik olmayan malzemelere uygulanamaz. Manyetik alan yönünde uygun açıda olmayan süreksizlikler belirlenemez. Geniş ölçülerdeki parçalar için çok yüksek mıknatıslama akımları gerekebilir. Çok pürüzlü yüzeylerin muayenesi zordur. Boya ve kaplamalar muayeneyi zorlaştırır. Muayene sonrasında genellikle mıknatıslık giderimi ve son temizlik gibi ilave işlemler yapılması gerekir.

Uygulama işlemi sırasıyla, (1) Muayene yüzeyinde ön–temizlik, (2) Gerekiyorsa mıknatıslık giderimi, (3) Gerekiyorsa arka–plan kontrast boyasının uygulanması (4) Mıknatıslama akımının uygulanması, (5) Ferromanyetik tozların püskürtülmesi, (6) Mıknatıslama akımının kesilmesi, (7) İnceleme, (8) Değerlendirme ve rapor hazırlama, (9) Mıknatıslık giderimi (demanyetizasyon) ve (10) son–temizlik.

 

 

 

 

 

 

Standartlar:

  • EN ISO 9934–X: Tahribatsız muayene– Manyetik Parçacıkla Muayene.
  • EN ISO 3059: Tahribatsız muayene– Penetrantla muayene ve manyetik parçacıkla muayene– İnceleme şartları.
  • TS EN ISO 12707: Tahribatsız muayene– Manyetik parçacık muayenesinde kullanılan terimler.
  • EN ISO 17638: Kaynakların Tahribatsız Muayenesi– Manyetik Parçacık Muayenesi.
  • EN ISO 23278: Kaynakların Tahribatsız Muayenesi– Manyetik Parçacık ile Muayene– Kabul Seviyeleri.
  • EN 1369: Dökümler–Manyetik parçacık muayenesi.
  • EN 10228–1: Çelik dövmelerin tahribatsız muayenesi–Bölüm 1: Manyetik parçacık muayenesi.
  • EN ISO 10893–5: Çelik boruların tahribatsız muayenesi–Bölüm 5: Yüzey kusurlarının tespiti için dikişsiz ve kaynaklı ferromanyetik çelik boruların manyetik parçacık muayenesi.